Заштитете ги растенијата во вашата градина на природен начин

Дали сте знаеле дека лушпите од јајцата можат да се искористат и како природен пестицид?

Имено, тие можат да ги заштитат растенијата во вашата градина од сите штетници, особено од полжавите и гасениците.

За таа цел доволно е да истолчите неколку лушпи правејќи крупен прав и да посипете од правта околу коренот на растението.

Она што не им се допаѓа на малите градинарски натрапници е токму мирисот на јајцето.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk