Зошто е добро да јадеме костени

Објавено на: Dec 29, 2016 од Мама Весна

Ви носиме пет причини зошто би требало да ги внесете костените во секојдневната исхрана.

1.Богати се со витамин Ц, карактеристика која го издвојува од сличните намирници, како и малото количество на масти. Костенот содржи помалки од 70 калории на 30 грама, што го прави идеален за слабеење.

2.Костените изобилуваат со фолна киселина, поточно со витаминот Б9 кој не е карактеристичен за јаткастите плодови, а е заслужен за формирање на црвените крвни зрнца и ситезата на ДНК.

3.Костенот помага во намалувањето на нивото на холестерол, а за да ги задоволите дневните потреби за витамини и минерали, ви препорачуваме да внесувате 85 грама.

4.По својот состав, костените имаат најголем процент на скроб, а не содржат глутен, што го прави популарна намирница.

5.Дивите костени не се јадат, но имаат лековити својства. На пример чајот од див костен ги намалува симптомите на асма и бронхит. Идеален е во лечењето на проширени вени, како и во борбата против целулитот.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…