Зошто е добро да јадете манго

Објавено на: Dec 29, 2016 од Мама Ане

Мангото е плод богат со диетални влакна, витамини, минерали и полифенолни соединенија.

Истражувањата покажуваат дека потрошувачката на манго штити од рак на дебелото црево, леукемија и рак на простата.

Плодот е одличен извор на витамин А и флавоноиди како бета – каротен, алфа – каротен и бета – криптоксантин.

100 гр. свежо овошје обезбедуваат 765 мг. или 25% од препорачаната дневна доза на витамин А. Потрошувачката на овошја, богати со каротен, го штити организмот од рак на белите дробови и на устата. Свежиот плод е богат извор на калиум кој е важна компонента на клеточните течности и помага за контрола на срцето и крвниот притисок.

Плодот е добар извор на витамин Б6, витамин Ц и витамин Е. Потрошувачката на храна богата со витамин Ц му помага на телото да развие отпорност против инфективни заболувања.

Бакарот во мангото помага за производство на црвени крвни клетки.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…