Зошто косата споро ви расте

Редовно се шишате , користите маска за нега на Вашата коса, но резултати на пораст на коса нема. 

Понекогаш некои добри работи за Вашата коса и не се добри, или пак не се доволно добри за растењето на Вашата коса.

Еве ги 5 грешки кои ги правите и кои го спречуваат растот на косата:

Недостаток на железо
-Доколку имате недостаток на железо, јадете храна која што содржи железо : пилешко и телешко месо, зеленчук и ореви.

2. Недостаток на сон

– Тоа може не би го поврзале , но недостатокот на сон може да го комплицира вашето здравје и остави белег на вашата коса и кожа. Вие имате право да спие 8 часа и искористете го.

3. Често шишање на косата

– Сигурно сте слушнале за тоа дека доколку сакате да имате здрава и негувана коса мора да ја шишате на секои 3-6 месеци .Запомнете, не е иста секоја коса. Исклучително важно е да се скратат врвовите на косата повремено, но не премногу често. Обрнете внимание на тоа колку вашата коса расте за 6 месеци и така би знаеле колку да ја ишишате косата за да ја постигнете посакуваната должина на Вашата коса.

4. Стрес

– Ако сте постојано под стрес, чувствувате анксиозност и притисок на вас, тоа ќе влијае на вашата коса. Не само што ќе го забави растот на косата, но исто така може да предизвика губење на косата. Смирете го вашиот ум и нерви и започнете го денот со насмевка.

5. Можеби користите ефтини и неквалитетни производи за коса

– Негата на коса е многу повеќе од посетата на фризерски салон. Користете маска за коса еднаш неделно и тоа нека ви прерасне како добра навика за во иднина. Заменете ги металните чешли со четки од природни материјали. Најважно е да не штедите на шампон и да купите квалитетен шампон и маска за коса.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk