Зошто млечните заби почесто се расипуваат

Млечните заби во споредба со трајните имаат потенки слоеви на забни супстанци и поволуменозна пулпа (место каде се наоѓа нервот). Поради тоа полесно и побрзо можат да се расипат. Во почетната фаза на расипување децата не покажуваат симптоми на болка. Кога расипувањето напредува тие почнуваат да стануваат осетливи при контакт со благо и ладно. Болката особено се зголемува при јадење бидејќи на местото каде што забот е расипан влегува храна која ги притиска забните нерви.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk