Зошто некои луѓе не можат да изгубат тежина

Германските научници од Универзитетот во Бон јасно покажаа дека некои луѓе не можат да изгубат тежина – причината не е во нив, но во нивното тело кoе мисли дека сакаат да го убијат, вели ‘Живот’.
Ова објаснува зошто многу луѓе не ја губат телесната тежина и зошто, и покрај огромното лишување, завршува со неуспех.

Според истражувачите, причините треба да се бараат во одбранбените механизми на телото. Острото намалување на потрошувачката на масти и јаглеводороди е еднакво на телото на сериозна инфекција со која тој почнува да се бори.

Долготрајната диета е во состојба да ги репрограмира клетките и да ги оддели секциите на гените. Префрлањето кон поздрава диета доведува до стрес кој телото го смета за закана.

Научниците сметаат дека ваквите диети се од витално значење за да се направат потребните анализи. Секој вид на здрава исхрана треба строго да се избере според спецификите на телото.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk