Зошто треба да се менува дезодорансот

Објавено на: Dec 29, 2016 од Мама Весна

Сите различно се потиме поради стрес, жештина или вежбање, а секој вид на пот има карактеристичен хемиски состав. Таа на пример, „мирисот“ од стресот е најнепријатен.

Дерматолозите препорачуваат дезедорансите да се менуваат на секои шест месеци, за да не се навикне телото и да престане да реагира на него. Најдобро средство за спречување на непријатните мириси под пазувите е дезедоранс во вид на стик. Доколку сте алергични, можете да си направите и сами, од разно уље и екстракти со антибактериско дејство.

Жолтите дамки на облеката се појавуваат поради реакциите на алуминиум со пот, облека или прашок за перење на алишта. Затоа внимателно прочитајте ја декларацијата за да проверите дали оваа состојка се наоѓа во вашиот дезедоранс. Немојте да претерувате ни со користењето на антибактериски сапуни и купки, предупредуваат дерматолозите. Ако често ги миете деловите на телото кои имаат најинтензивен мирис на пот, ја сушите кожата, што само го засилува потењето.

Посебните дезедоранси за жени и мажи, всушност се само маркетиншки трик, затоа што состојките се исти, а единствена разлика е во амбалажата и мирисот.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…