Зошто чајот од коприва е препорачлив за трудниците

Уште од дамнешно минато, тогашните бабици ги советувале трудниците да пијат чај од лист од коприва ако сакаат да го „нахранат“ своето тело и бебето.

Имено, на чајот од коприва многумина гледаат како на природна инфузија. Две шолји чај од лист од коприва дневно ветуваат задоволителен внес на железо и витамин К во телото на трудницата.

На жените во текот на бременоста чајот од коприва може да помогне во случај на запек и хемороиди, за полесно варење на храната и против мачнини, при болки во стомакот, цревни и уринарни инфекции.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk