Избелување на забите во бременоста

Избелувањето на забите секако има пред се естетска важност додека функционалната придобивка е значително помала.Белите и блескави заби секако асоцираат на здрави заби.

Со оглед на тоа дека во текот на самиот процес на белеење на забите се користат различни хемиски раствори сепак препораката е дека оваа естетска придобивка е пожелно да се изведе по бременоста.

Според досегашните медицински информации, сеуште не постојат конкретни докази дека тие хемиски препарати имаат евентуално штетно дејство врз здравјето на плодот.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk