Интересни податоци за бебешкиот развој

Од ден во ден, бебињата секојдневно не оставаат без текст. Се одлучивме да ви ги пренесеме овие неколку интересни податоци за нивниот развој. Веруваме дека дел од нив ќе ве изнанадат.
– Верувале или не, дури 60% од енергијата бебињата ја трошат на размислување
– Кога бебешкото тело би се развивало пропорционално со развојот на мозокот бебето на воздраст од еден месец би тежело дури 77 килограми
– До својата прва година бебињата знаат околу 70 зборови но повеќето од нив не знаат како да ги изговорт.
– Со навршени шест месеци бебињата можат истовремено и да дишат и да голтаат
– Децата додека да наполнат од четири години во просек поставуваат околу 437 прашања месечно.
– Кога ќе се родат, бебињата имаат вкупно 300 коски. Нивниот број подоцна се намалува на 206 поради сраснувањето во текот на растењето.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk