Истражување: Девојките родени во летните месеци се попаметни

Невролозите од медицинскиот центар на Универзитетот Колумбија докажале дека девојките кои се родени во текот на летото се поинтелегентни од своите врсници.

До ова сознание научниците дошле споредувајќи ја сивата материја во мозокот на зимските и летните бебиња.
Според резултатите, момчињата родени во јуни и јули имаат помалку сива материја од оние што се родиле во декември и јануари.
Кај девојчињата состојката е поинаква. Родените во јуни, јули и август имаат многу повеќе „материјал“ кој го одредува нивото на интелегенција во иднина од родените во зима.
Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk