Истражување: Започнувајќи од месец март учениците имаат поголема концентрација

Можеби сте приметиле дека вашите деца во улога на ученици, во текот на зимскиот период потешко паметат, забораваат да ги исполнат задачите и сл. Но не очајувајте.

Истражувањата покажале дека тоа е сосема нормална појава во ладните зимски денови. Веќе започнувајќи од март, кај децата се зголемува нивото на концентрација што придонесува подобро и побрзо да ги научат училишните лекции.

Интересно е што децата кои се зачнати во овој период, според статистичките податоци, се поздрави личности. Лекарите советуваат ако сакате здрав потомок, тогаш треба да работите на тоа започнувајќи од месец март. Бебињата зачнати во овој период се поздрви, поотпорни на вируси и инфекции.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk