Истражување: Заљубените жени почесто до оргазам

Заљубеноста, се покажало, дека е многу важен фактор кога станува збор можноста за доживување на оргазам.
Чувството на заљубеност кај жените овозможува до три пати почесто доживување на оргазам, а кај заљубените мажи во дури 40 % од случаите се случува повеќе од една ејакулација во текот на сексуалниот чин.

Интересен е податокот дека незаљубените жени се склони почесто да одглумат оргазам отколку заљубените. Објаснувањето за овој феномен лежи во нивното уверување дека со тоа го поткрепуваат машката сексуална самодоверба што сепак може да има само краткотраен ефект. На долги патеки, глумењето на оргазам може да доведе само до деструкција на врската и односот помеѓу партнерите.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk