Истражување: Контрацептивните таблети во борба против ракот на јајниците

Контрацептивните таблети, особено оние кои што се фокусирани на прогестерон и естроген, всушност значајно можат да го намалат ризикот за појава на рак на јајниците.
Според Американската асоцијација за истражување на ракот овој позитивен ефект е можен уште на самиот почеток од терапијата со соодветните контрацептивни таблети.

Таблетите за контрацепција играат важна улога во намалувањето на ризикот за појава на рак кај жените кои се носители на мутирани гени BRCA1 и BRCA2, едни од ризик факторите за појава на рак на јајцините.

Овој позитивен ефект е поголем за 50% доколку навремено се открие присуството на овие гени и навремено се почне со терапија.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk