Истражување: Сладоледот ја зголемува интелегенцијата

Научниците категорично тврдат дека постои десерт кој го зголемува нивото на интелегенција.
Според јапонските научници, доколку јадете сладолед за појадок ќе станете поинтелегентни.

Луѓето кои јадат сладолед кога ќе се разбудат побрзо решаваат задачи и се подобри во процесот на обработка на податоци.

Во истражувањето испитаниците имале задача секое утро да изедат по три лажички сладолед, а потоа да решат нумерички задачи.

Научниците откриле дека луѓето кои јадат сладолед побрзо ги решаваат задачите од онаа група на луѓе кои не јаделе сладолед за појадок. Кај таа група на луѓе кои јаделе сладолед со помош на екг е утврдено зголемено реагирање на алфа брановите кои се поврзани со концентрацијата.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk