Истражување: Таблетите против болки можат негативно да влијаат на слухот

Претераната употреба на таблети за намалување на болката може да доведе до појава на проблеми со слухот, особено кај машката популација.
На овој ризик фактор особено внимание треба да обрнат младите мажи под 40 години-предупредуваат американските научници од Харвард.

До овој заклучок тие дошле истражувајќи 26,000 испитаници во период од две децении.

Лековите кои се поврзуваат со благите или посериозните проблеми со намалување на слухот се пред се парацетамолот и ибупрофенот.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk