И малку алкохол во бременоста, може да го намали коефициентот на интелигенција кај децата

Објавено на: Dec 29, 2015 од Мама Силвана

Првата столица на новороденчето, може да покаже дали детето ќе има проблем со интелигенцијата покажува најново истражувањe.

Зголемените вредности на етилестери масни киселини во првата столица на новороденчето, покажуваат дали мајката конзумирала алкохол за време на бременоста.

Алкохолот најмногу може да му наштети на детето во првите три месеци од бременоста кога се развиваат органите.

Понекогаш може да предизвика и спонтан абортус. Новороденчињата, чиишто мајки конзумирале алкохол често се раѓаат помали, со помал обем на главата и специфичен изглед на лицето.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…