Какво е влијанието на тетката врз децата

Освен што се блиско семејство, тетките имаат важно влијание на детето, потполно поразлично од она кое го имаат родителите, а сепак е значајно.Тие со децата на браќата и сестрите можат да развијат близок и посебен однос.

Во својот однос тетката може да ја покаже детската страна. Сеќавањата на тетката главно се однесуваат на забавните моменти поминати со неа.

Децата неретко со тетките можат да разговараат за теми за кои им е непријатно да зборуваат со родителите.Таа дава одлични совети без предрасуди, чува тајни и отворено зборува за своите искуства. Тетката може да биде вистинска ризница на совети.

Таа може да биде значајно искуство за децата. Таа е тука во значајни моменти од животот на децата, пред поаѓање во школо, на роденден, натпревари, матура, венчавка.

Децата можат да се чувствуваат исклучително посебно во присуство на тетката.

Тетката може многу да помогне пружајќи внимание и љубов, но тука е и практичната помош кога родителите се зафатени или се на пат.

По родителите, тетката може да биде најблиска личност на детето.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk