Како да ги решавате конфликтите пред децата

Немојте да мислите дека на детето ќе му направите услуга  така што ќе се преправате дека се е во ред ,а истовреме вриете од нервозa поради кавгата позади затворни врата. Дури и кога се игнорите и не разговарате, детето ќе сфати дека нешто не е во ред врз основа на изразот на лицето и емоциите. Ефектот ќе биде како да се расправате пред него.

Конфликтите треба да научите да ги решавате како возрасни, бидејќи на детeто ќе му покажете дека може да не се согласувате со некој кого го сакате и дека се може да се реши на мирен начин со меѓусебна почит.

Ако детето види дека родителите јасно и отворено разговараат, и меѓусебе внимателно се слушаат ќе научат како конфликтите да ги решаваат на здрав начин.

Ќе научат дека клучот во решавањето на конфликтите е компромисот.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk