Како да го одберете вистинскиот велосипед за вашето дете

Оваа корисна табела претставува водич за купување на детски велосипед што во голема мера може да им го олесни двоумењето на родителите при изборот на најадекватен велосипед според возраста на детето. 

Возраст 3-5 години, висина на велосипедот 89 – 102 см, дијаметар на тркалата 30 см
Возраст 5-7 години, висина на велосипедот 99 – 117 см, дијаметар на тркалата 40 см
Возраст 7-9 години, висина на велосипедот 114-132 см, дијаметар на тркалата 50 см
Возраст 9-12 години, висина на велосипедот 130-160 см, дијаметар на тркалата 60 см

Кога е добро одбран велосипедот, детето може да се симне од него и да ги врти педалите со нозете целосно допирајќи го подот. На пример, на дете од 7-10-години со должина на нозе од 56 до 63 см ќе му одговара велосипед чии тркала имаат дијаметар од 50 см.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk