Како да направите домашен кафеав шеќер

Меласата е густа смеса која се добива од шеќерната трска. Токму таа ви е потребна за да направите домашен кафеав шеќер.

При производството на белиот шеќер, меласата е индустрискиот нус производ.

Постапката за подготовка  е многу едноставна.

Околу 200 грама обичен бел шеќер измешајте со две лажици меласа со помош на електричен миксер се додека шеќерот не стане целосно кафеав.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk