Како да направите домашно бадемово млеко

Млекото од бадем е одлична алтернатива за кравјото млеко бидејќи нема холестерол, а содржи 20 отсто протеини. Количината витамин Е во бадемовото млеко е поголема отколку во спанаќот, кој е извор на магнезиум. Покрај тоа, ова млеко е извор на фосфор, кој е неопходен за чување на забите и коските.

Подготовката на бадемовото млеко воопшто не е тешка. Ви треба само блендер или соковник.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk