Како да подготвите банички од готови кори

Полнети со сирење, овие банички од готови кори изгледаат исто толку добро и се исто толку вкусни како и оние во пекарите, подготвени од вистинските мајстори за тесто.

 

Потребни состојки:
– едно пакетче кори за пита
За првиот фил ви се потребни:
– 3 јајца
– 6 лажици брашно
– 300мл млеко или јоурт
– 150мл масло
– 1 мала лажица шеќер
– 1 мала лажица сол
– 100мл топла вода
– 1 квасец
– 1 прашок за пециво
За вториот фил ви се потребни:
– 600гр. рендано сирење
– малку спанаќ

Начин на подготовка:

Во малку вода ставете го шеќерот, квасецот, 2 лажици брашно и оставете го квасецот да стаса. Додека квасецот стасува, изматете ги јајцата, додајте 4 лажици брашно, прашок за пециво, сол и измешајте убаво. Додадете млеко (или јогурт), масло и стасаниот квасец и мешајте се додека смесата не се соедини.
Секоја кора убаво прмачкајте ја со филот, а на почетокот на корите ставете од вториот фил со сирење. Замотајте ја како ролат и формирајте ги баничките. Ставете ги во намрсен плех, и секоја баничка премачкајте ја со остатокот од првиот фил.
Првите 10-15минути печете на 250 степени, а потоа намалете на 180 степени.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk