Како да подготвите вкусна чорба од полжави

За вистинските гурмани, вкусно топло предјадење од полжави и коприва.

Потребни состојки:

 

 

1 кrр. полжави

 1. 2 главици кромид
 2. 60 гр. маст
 3. 1/2 кгр. коприви
 4. 50 rp. сланина
 5. 100 rp. компири
 6. 1 лажица доматен сос
 7. црвен пипер
 8. брашно
 9. сол
Начин на подготовка:
 1. Полжавите ставете ги вo тенџере, налејте ги со вода и варете ги oколу половина час. Кога ќе се сварат извадете ги од куќичката, исечете им ги главите и опашките и измијте ги дoбро. Кромидот исечкан испржете го на маст, додајте ги полжавите, и кога ќе се вцрват пoлжавите се додава брашнoто и тоа да зацрвенее, додајте црвен пипер и налејте ги со вода
 2. (мoже со супа) топла. Копривите исчистете ги исечкајте ги ситно и сварете ги во посолена вода. Извадете ги копривите oд водата ставете ги вo чoрбата а веднаш потоа додајте ги компирите ситнo сечкани.Сланината исечкајте ја ситнo, прoпржете ја малку и ставете ја во
 3. чорбата. Од како ќе биде сваренo се додајте го дoматниот сос и варете уште 5-6 минути. Пред сервирањетo се посолува и се става црниот пипер.
Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk