Како да подготвите ѓомлезе

Уживајте во овој традиционален деликатес.

Потребни состојки:

2 500 гр брашно

500 гр кисело млеко

300 гр кисела вода

сол по вкус

1 јајце

Начин на Приготвување

1Се додава полека вода во брашното, по потреба, додека се добие ретка каша како за палачинки

2Се тура во плехор 3 кутлачи од тестот и се попрскува со зејтин

3Со добро загреан вршник со жар, се покрива и се запекува.

4Запечената кора се попрскува со масло

5Се повторува истиот процес со останатото тесто , се додека не се потроши целото тесто

6После последната кора се порскува со масло и се сече како на сликата

7Се покрива со вршникот се пече на тивко уште 1час

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk