Како да се справите со сувата кожа

Студеното и суво време ја зема влагата од кожата во зима. Покрај ниските нивоа на влажност, тоа е вистински предизвик за кожата да остане хидрирана.

Некои празнини во грижата исто така може да бидат причина за суви точки. Ако го чистите лицето премногу агресивно или имате прекумерна употреба на некои козметички производи, постои ризик дека кожата ќе се исуши.

Причината, исто така, може да лежи во друга крајност – ако не го чистите лицето доволно, може да има акумулација на бактерии во горниот слој на кожата, што ќе доведе до сушење.

Како да се ослободите од сува кожа?

Ако откриете дека кожата одеднаш почнува да се суши, веднаш престанете да ги користите производите како што се пилинзи и тонери. Секогаш можете да се вратите кај нив после исцелување на кожата.

Одете на полесни третмани за лице – најдобро е да ги изберете производите кои се во форма на пена. Мирисите може непотребно да ја иритираат и исушат вашата кожа, па изберете неароматичен крем кој ќе го користите двапати дневно.

За да го извлечете максимумот од навлажнувачкиот производ, нанесете го на кожата додека е сè уште влажна.

Како да спречите суви дамки?

Долгите, жешки тушеви се меѓу главните причини зошто кожата станува сува во текот на зимските месеци. Додека е пријатно да се загреете на студените денови, топлата вода ги отстранува природните масла од кожата, оставајќи го лицето уште посуво.

Затоа, препорачливо е да се намалат степените на вода кога се во туш. Исчистете го лицето со млака вода. Ако сте во бања, додадете етерични масла во водата за да ја хидрирате кожата.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk