Како жените ги оддалечуваат мажите од себе

Поголиот дел од жените во текот на животот се нашле во ситуација да наеднаш биде одбиена или оставена, а да не може да ја свати причината.

Меѓутоа, многу од нас не се ни свесни од ситните пропусти кои ги прават и оние, ужасни навики како што е звонењето на телефон, навредување или наметнување на своите желби на посилниот пол. Се тоа може да го одалечи мажот од жената, а Дејвид Гуд во книгата “The man code a Woman’s guide to cracking tough guy” на дамите им открива прецизно тајните на машкиот ум, вклучувајки кои навики најмногу од се ги тераат мажите на бегство. Кај нив алармот за бегање неретко се уклучува, во следните ситуации.

1. Сакате да го промените – Жените често влегуваат во врска очекувајки дека ќе променат некои работи. Ако тој тоа и го стори, користа на тие промени ќе мора да бидат меродавни. Тоа на вас би можело да ви се одбие од глава, бидејки ако сакате да се одрече од се што во животот се радува, можеби ќе заклучи дека му е подобро без вас.

2. Досадување со безначајни работи – Романсата е како играње на покер, подобро да ги зачувате емоциите. Мажите даваат значење на општите теми додека жените се лепат за ситници. Во неговите постапки во главно нема скриени намери. Ако е излезен со пријателите, тогаш тој е излезен со пријателите.

3. Секс на прв состанок – За жал, тоа е вистина. Ако жената на првиот состанок понуди секс, веројатно дека секој маж на тоа ќе замери. Жената која оди со бакнеж за добра ноќ и остава да го чека мажот веројатно ќе биде многу повозбудливо. Но, и ова “правило” има свој исклучок.

4. Повторување додека не изгуби смисла – Жените за љубовта разговараат “тивко”. Со други зборови, тоа е она што го правите додека никој не гледа, кога ќе го фатите за рака со желба да му кажете дека се ќе биде во ред. Ако константно му велите “те сакам”, тие зборови ќе го изгубат значењето.

5. Нелојалност – Посветеноста е се, главната девиза за машкиот живот. Ако жените не се посветени на други жени, тоа на мажот му говори дека такви ќе бидат и према него.

6. Не се чувствува како заштитник – Како што жените сакаат да чувствуваат загрижено и заштитено, така и мажот сака да знае дека тој е тоа поради кое што се чувствувате така.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk