Како пробиотиците влијаат врз организмот

Објавено на: Jan 01, 2017 од Мама Силвана

Со внесувањето на пробиотици, се намалуваат крвниот притисок и холестеролот, а се зајакнува и имунитетот што е важно за бременоста. Пробиотиците го спречуваат развојот на штетни бактерии.

На трудниците им се препорачува внес на пробиотици бидејќи на тој начин во организмот се внесува имоглобулин А, кој штити од појава на инфекции. Докажано е дека трудниците кои конзумираат производи богати со пробиотици ја намалуваат можноста од појава на алергии кај бебињата во првите две години од животот.

Најголем процент на пробиотици можат да се најдат во ферментирани млечни производи како јогурт, кефир, сирење и кисело млеко.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…