Како се победува депресијата

Депресијата не е нешто за што луѓето сакаат да зборуваат, а во последно време и тешко се надминува. Доколку сте во депресија, следните начини ќе ви помогнат полесно да се изборите со неа.

1. Вежбајте

Иако можеби некогаш нема да сакате да станете од кревет, а не да вежбате, физичката активност е еден од најдобрите начини да се размрдате и да се ослободите од стресот, лутината, а и килограмите. Потрудете се во текот на денот на направите барем некоја вежба.

2. Јадете редовно и здраво

Тешко е да се јаде здрава храна во тешки моменти, особено поради тоа што тогаш посегнуваме кон „храната за утеха“. Меѓутоа, редовните и здрави оброци како што се протеините, здравите масти, овошјето и зеленчукот, го снабдуваат нашиот мозок со природни супстанции кои се добри во борбата против депресија. Храната самата по себе може да биде лек, особено ако е здрава и ако ја комбинирате со вежбање.

3. Водете дневник

Кога сте во депресија, не ви е до ништо, а посебно не до разговор за тоа како се чувствувате. Некој не може во потполност да ве разбере, а понекогаш ниту вие не можете да објасните точно како се чувствувате. Обидете се да ги ставите на хартија своите мисли и чувства, и така да сфатите што всушност се случува и како да се изборите со тоа.

4. Рибино масло

Омега 3 масните киселини кои се наоѓаат во рибиното масло се покажаа како добри во борбата против депресијата. Таблетите кои содржат рибино масло се поврзани и со превенција од дијабетес и срцеви заболувања, како и со подобрување на метаболизмот и расположението.

5. Избегнувајте шеќер и преработени јаглени хидрати

Шеќерот и јагленохидратите се лоши не само за депресијата, бидејќи влијаат на хормоните и расположението, туку и за вашите килограми и кожата. Кога од исхраната ќе го отфрлите шеќерот и јаглените хидрати, телото и умот ќе ви бидат благодарни.

6. Не се повлекувајте во себе

Кога сте во депресија, немате желба да бидете во друштво и сакате да бидете сами. Меѓутоа, самотијата само ја зголемува депресијата. Поминувањето на времето со некого може да ви помогне подобро да се чувствувате.

Депресијата е сериозна здравствена состојба. Доколку забележите знаци на депресија кои траат подолго од две седмици, обидете се да примените некои од наведените совети.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk