Како се создаваат цистите на јајниците

Според статистичките податоци, дури 80% од жените ширум светот имаат проблем со цисти односно миоми на јајниците.
Цистите се патолошки промени на ткивото исполнети со течности или полуцврсто ткиво кое се наоѓа или во јајникот или на самиот ѕид од јајникот.

Јајниците секој месец во склоп на месечниот менструален циклус произведуваат фотикули кои во основа се безопасни и исчезнуваат постепено. Но понекогаш се случува тие да не пукнат. Кога ќе изостане очекуваното пукање на фотикулите се смета дека се создала фотикулна циста.

Сеуште не се знае точниот причинител на нивното создавање. Сепак, како главен виновник се смета естрогенот, постојаниот стрес како и честите варијации во телесната тежина.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk