Кафето навистина има стимулирачки ефект врз организмот

Многу често се случува присуството на хроничен замор кај луѓето да биде показател за постоење на одреден здравствен проблем. Најчесто станува збор за анемија и пореметување на работата на тироидната жлезда.
Покрај хормоналните промени, како главна причина за хроничниот замор се смета современиот начин на живот.

Кафе за добро утро, кафе за одмор и разговор, кафе пред и за време на напорната работна задача… Љубителите на кафето ќе речат дека не само што е уживање, туку и стимул за организмот.

И до некаде се во право, кафето навистина има стимулирачки ефект.

Но, откако ќе попушти врвот на задоволството и стимулирачкиот ефект ќе почне да опаѓа може да се чувствувате уште повеќе уморни отколку предходно.

Тоа е така бидејќи мозокот не сака да се игра со неговата хемија толку често, па поради тоа отпушта хемиски материи кои ги поништуваат стимулирачките ефекти на кофеинот во кафето.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk