Кога мажите помислуваат на развод

Според многу психолози, најдобар начин да се спречи разводот на бракот е подобрувањето на комуникацијата помеѓу партнерите.
Ова и не е така чудно со оглед на тоа дека комуникациските проблеми во бракот се сметаат за најчеста причина за развод на браковите ( кај дури 65% ), по што следи неможноста за решавање на проблемите ( 45% )

Изненадувачки, но неверството како причина за развод не е на првото место.

Најчести забелешки поради кои мажите помислуваат на развод се сметаат честите приговарања и критикувања од страна на партнерките, како и недоволното искажување на почит од страна на партнерката.

Од друга страна пак, кај жените како најголем и ненадминлив проблем кој доведува до развод е недостатокот на почит и свесност за нивните мисли и чувства од страна на партнерот и неговата преголема егоистичност.

Психологот Ешли Дејвис Буш советува дека конфликтите во бракот се неибежни, дури понекогаш и корисни, ако се продуктивни.

Дури и кога се во директен конфликт брачните партнери треба да го користат јазикот на почитувањето ( врескај но не навредувај ) и да бидат подготвени да го сослушаат соговорникот извлекувајќи поука и решавајќи го проблемот.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk