Кои хранливи намирници слободно можете да ги јадете на празен стомак

Објавено на: Jan 02, 2017 од Мама Ане

Консумирајќи лубеница на празен стомак ќе го збогатите вашиот организам со добра количина на течности која е неопходна за нормално функционирање на телото во текот на денот. Поради високата содржина на ликопен во својот состав лубеницата може да помогне за одржување на здравјето на очите и срцето.

Редовно консумирајќи боровница, според научницните, ќе го подобрите своето помнење и ќе го регулирате крвниот притисок. А тоа најдобро можете да го постигнете ако пред да јадете било што се послужите со оваа овошка.

Доколку ги изедете за појадок, јаткстите плодови ќе го поттикнат доброто функционирање на дигестивниот систем и ќе ја нормализираат пх вредноста на цревата.

.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…