Колку путер е доволно за подготовка на еден бебешки оброк

Ако веќе сте започнале со употреба на путерот при подготовка на оброците на најмалите,  сигурно сте се прашале која количина путер е доволна за бебешките кашички?

Препорачливо е вклучувањето на путер во бебешката исхрана да се случи малку подоцна, по шестиот месец од животот на бебето. Путерот во комбинација со останатите состојки ќе ја зголеми калоричната вредност на оброкот.

На самиот почеток на воведувањето на путер доволна количина е парче со големина на помал лешник ( од еден до два грама).

Со текот на времето дозата на путерот може да се зголеми до 3 односно 4 грама по оброк.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk