Колку често треба да се менува постелнината

Според препораките на експертите, перницата треба да се менува на секои две години, додека јорганите треба да се фрлат по седум години користење. Повеќе од 80% од луѓето не го знаат ова.

Анкатата спроведена на околу 2000 мажи и жени открила дека 82% од нив не знае колку често треба да се менуваат перницата и јорганот.

Истражувањето покажало дека просечен Британец ја користи перницата 3,2 години, а јорганот 7,6 години.

Користењето на перницата над препорачаното време значи дека може да имате проблеми со вратот поради ндоволна потпора на главата и вратот. Исто така се зголемува опасноста од здравствени проблеми поради дабктерии и паразити.

Анкетата покажала дека 57% од испитаниците одговориле дека ја менуваат перницата кога ќе почуствуваат дека е истенчена. Околу 46% од нив велат дека ја менуваат кога ќе сватат дека предолго ја користат. Останатите ја менуваат кога ќе почуствуваат неудобност во спиењето.

Експертите советуваат јорганот да се менува на секои 7 години. Секако рокот на траење зависи од нивниот квалитет, а тие секогаш може да се заштитат со навлака.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk