Комбинации на храна кои му штетат на здравјето

Нашата омилена популарна храна работи во одредени комбинации. Токму поради ова ја сакаме, бидејќи вкусовите се истакнуваат меѓусебно, а и кој не сака пиво со ореви?

Сепак, комбинирањето храна и пијалок не е лесна работа. Неправилното совпаѓање може да предизвика болест и некои здравствени проблеми, особено ако јадеме толку лошо за долго време.

Некои популарни комбинации на храна, кои повеќето луѓе ги сакаат, всушност се многу штетни за здравјето на различни начини.

Млечни производи + банана

Стара како светот популарна комбинација од храна, која го отежнува сериозно дигестивниот тракт. Следниот пат кога ќе одлучите да правите шејк со млеко и банана сетете се со какви гасови и надуеност сте се бореле последниот пат. Токму оваа комбинација е во коренот на оваа слабост.

Тестенини + петилин

Болоњски шпагети се веројатно најпопуларната комбинација меѓу љубителите на италијанската кујна. Оваа комбинација, сепак, не е од корист за телото, бидејќи јагленохидратите во пастата бараат амилаза (петилин) да се обработат за едноставни шеќери. Овие едноставни шеќери го покриваат протеинот од месото со создавање на опасна хемиска смеса која може да доведе до дијабетес и кардиоваскуларни заболувања со продолжен внес.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk