Користење на контрацептивни таблети за време на доењето

Многу стручњаци препорачуваат да се избегнува користењето на контрацептивни таблети за време на доењето.

Во основа, контрацептивните таблети не влијаат на продукцијата на мајчиното млеко бидејќи се почесто новите видови таблети содржат мал процент на естроген во својот состав.

Ако веќе не постои друга опција за заштита од несакана бременост тогаш започнете со користење на контрацептивните таблети дури откако ќе воспоставите добар ред со доењето, а вашиот организам ќе создаде совршен ритам за производство на млеко.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk