Крварење на носот кај децата

Објавено на: Aug 11, 2015 од Мама Силвана

Крварењето од нос е појава која е честа кај децата и во најголем број во случаите е безопасна. Се случува при механички повреди, инфекции, сув воздух во просторијата како и пореметување на коагулацијата на крв.

На лекар е потребно да се јавите ако крвта не може да сопре, ако детето е малаксано, поспано, безволно, кога крварењето често се повторува (неколку минути по престанување на првото крварење и доколку крварењето се повторува неколку пати во текот на неделата).


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…