Кремите на база на прогестерон помагаат во случај на ендометриоза

Објавено на: Jan 10, 2017 од Мама Ане

Познато е дека прогестеронот го успорува растот на абнормалното ткиво на ендометриумот. 

Иако не е лек, прогестеронот може значително да помогне во намалување на симптомите на ендометриозата.

Кремите на база на прогестерон се произведуваат најчесто од соја. Меѓутоа, природниот прогестерон од оваа намирница не е можно да се извлече надвор од лабораториски услови.

Многу е важно да се знае дека употребата на кремите на база на прогестерон имаат и свои несакани дејства како што се честите промени на расположението, депресија  и анксиозност, задржување на течности во организмот и абнормално менструално крварење.

 

 


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…