Куркумата во служба на здравјето на кожата

Куркумата е богата со антиоксиданси и поради тоа со години наназад се користи како природен лек против акни и кожни воспалувања.

Состојки кои ви се потребни за подготовка на маската:

1 лажичка куркума

1 лажичка на органски мед

1 лажичка млеко (исто така можете да го користите јогурт)

Приготовката е многу едноставен процес.

Ставете ја куркумата во мал сад. Додадете го медот и млекото или јогуртот. Прилагодете ја количината на млеко за да направите паста, доволно густа за да може да се држи на вашето лице. Оставете ја маската на вашето лице околу 20 минути и потоа измијте со ладна вода. Исушете го лицето со нежно тапкање со пешкир.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk