Лани во Македонија се родиле 26 бебиња од мајки на возраст под 15 години

Во 2016 година се регистрирани 26 живородени деца од мајки на возраст под 15 години, а бројот на вонбрачните живородени деца изнесува 2.761 дете, или 12 отсто од вкупниот број на живородени деца се вонбрачни.

Како резултат на одложувањето на стапувањето во брак во повозрасните години во 2016 година, просечната возраст при склучување на прв брак е 26.5 години за невестата и 29.3 години за младоженецот.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk