Ликовни работилници за децата со аутизам- ,,Едно Сонце за сите деца,,

Вотекот на вчерашниот ден во просториите на објектот Чифте амам со почеток од 11 часот се одржа креативна ликовна работилница во која учевствуваа деца од редовната настава и деца со аутистичен спектар на нарушувања.

Настанот се одржа во организација на Националната галерија на Македонија а  во соработка со Бугарската амбасада во Република Македонија и Здружението на граѓани за третман на лица со аутизам- Во Мојот Свет.

Манифестацијата беше одржана под мотото ,,Едно Сонце за сите деца,,

Децата работеа со различни сликарски материјали, уживајќи во благодетот на музико терапијата.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk