Лимонот е најдобар лек за главоболка

Објавено на: Dec 29, 2016 од Мама Весна

Главоболката често може да е предизвикана од одредена храна или алергиската реакција на некои од продуктите кои што сме ги консумирале.

Научниците по последните спроведени истражувања објавија дека за разлика од некои продукти кои можат да предизвикаат главоболка, лимонот ја ублажува болката.

Во овој случај наместо апче против главоболка, земете лимон. Потребно е да исцедите лимон во чајот што го пиете и тој веднаш ќе ја ублажи болката во главата.

Исто така, кората од лимонот, изрендана во фина смеса може да се користи како облога за глава, а најефикасно делува како ублажувач на главоболката предизвикана од температура.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…