Лимонот и морската сол се темелни чистачи на масната кожа

Лимонот во комбинација со морската сол е ефикасен начин да се решите од старечките дамки по кожата, претераното замастување и појавата на акни.

 

Лимонот врши ексфолијација, а солта има антибактериски својтва, што ја прават оваа смеса одлично природно средство за чистење на кожата.

За да ја подготвите маската потребно е да промешате сок од еден цеден лимон со крупна морска сол се додека не стане поретка паста.

Од пастата нанесете на лицето и  оставете десетина минути да поделува. Потоа, маската се отстранува со ладна вода.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk