Мажите можат максимум три недели без секс

Жените можат да издржат околу два месеца без секс, но за разлика од нив машката апстиненција издржува максимум три недели, покажа едно истражување. Тоа е така, затоа што девојките се многу емоционални и резервирани и можат да поминат само со една прегратка или бакнеж од саканата личност.

Се разбира влијаат и други фактори како темпераментот, возраста и стилот на живот.

Дваесетгодишните имаат многу повисоки нивоа на тестостерон и се подготвени да имаат секс многу често. Дури и кратката интимна пауза може да доведе до раздразливост и гнев.

Потоа настапува периодот во кој предност има квалитетот, а не квантитетот. На 30 години мажот веќе не е толку опседнат со идејата за сексот, бидејќи има нови приоритети, фокусирани на кариерата, семејството и децата. При секс три пати неделно, мажите на средна возраст се на седмо небо.

Кризата е најголема на 40 години. Според стручњаците физичката разлика меѓу 30 и 40­годишните мажи не е голема, но постои огромен јаз на психолошко ниво.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk