Масажата може да ви помогне да ја подобрите циркулацијата на кожата на лицето

Со правилно масирање на лицето ќе успеете на природен начин без хемикалии да ги неутрализирате лимфните јазли на лицето и да ја подобрите циркулацијата на крв во таа регија.

Масажата на лицето истовремено може да ви помогне да го елиминирате наталожениот стрес во текот на денот. Нема никаква штета од секојдневното практицирање на масажата на лицето. Но сепак е навистина важно да ја совладате вистинската техника на масирање со чија помош би го постигнале сето тоа.

Пред се нанесете малку поголема количина на хидратантна крема на лицето. Со користењето на кремот го спречувате триењето на кожата. Позиционирајте го показалецот и средниот прст од раката на врвот на носот во пределот помеѓу двете очи. Лизгајте нагоре правејќи благ притисок на челото. При тоа ширете ги прстите се додека не ја допрете линијата каде што косата почнува да расте. Постапката повторете ја неколкупати.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk