Масажа против главоболка

Објавено на: Oct 15, 2016 од Мама Весна

Масажата на главата е една од најстарите терапии за лекување на мигрена и обична главоболка, а најдобро делува ако се примени брзо по почетните симптоми.

1. Масажа на вратот и крвните садови – На ова место до главоболката најчесто доаѓа поради неправилно држење и стеснување на крвните садови. Иако можете сами да се измасирате, многу е полесно да имате некој што ќе ве измасира. Со цврсти движења на прстите се тргнува од долниот дел на вратот се до базата на главата, каде се масира со кружни движења.

2. Масажа во делот на слепоочницата –  Иако главоболката се јавува малку над слепоочницата, масирањето на делот на главата на самата ивица на растот на косата може да биде многу корисно кај тензиската главоболка здружена со осетливоста на светло. Движењата овде треба да бидат понежни, побавни и кружни.

3. Масажа за болка над очите – Кај ваквите врсти на болка чест предизвикувач се синуситем а олеснување ќе ви донесе со притискање на точките околу носот и кај коренот на опбразите. Бидејки тоа подрачје е нежно, потребно е нежно притискање на јазлите спрема надворешниот агол на окото.

4. Челна главоболка – Ако болката се шири на самото чело, таа може да се намали со рамни движења со повлекување на прстите од образите до врвот на челото.

 


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…