Медот е најефикасен лек против грип

Објавено на: Jan 04, 2017 од Мама Весна

Речиси секој човек со медот се сретнал уште како дете, било да јадел мед, или пиел чај, или млеко со мед и тоа претежно при состојба на болно грло, вироза или силна кашлица.

Но, според понови сознанија – медот никогаш не треба да се става во врел чај. Тоа е правило кое не важи само при подготовка на сируп од мед кој треба да се пие при вирусни инфекции посебно кога е во прашање грип, каде што медот мора да се свари. Треба да знаете дека во сварениот мед се губат корисните својства и престанува целосната активност на ензимите, но од друга страна, се зголемуваат оксидативните својства, а таквиот мед ги деактивира вирусите.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…