Митови и вистини за сончевите зраци

И покрај традиционалното верување дека сонцето е извор на живот, неговото влијание станува се посилно, а последиците по кожата и воопшто по здравјето се се поопасни.

Научно е докажано дека ефектите од сонцето на организмот, како јакнење на имунитетот и општа состојба на организмот се предрасуди.

Единствено позитивно влијание е стимулација и продукција на Д3 витамини на кожата.

Тоа ја подобрува искористеноста на калциумот во организмот и така позитивно влијае на здравјето на коските, забите и косата како превенција од рахитис.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk