Мијте ја косата според нејзината густина

Миењето на косата е проблем кој на многу жени им создава големи маки – дали ја мијам премногу често или пак премногу ретко?
Средно ретка коса: За овој тип на коса, доволно е да ја миете два до три пати неделно. Секако, избегнувајте да ја миете скеој ден за да не почне да се масти.
Тенка коса: Еднаш неделно. Миењето на косата не треба да биде вашата единствена грижа. Поради видот на вашата коса, таа потешко се масти бидејќи е тешко да стигне од коренот до целото влакно.
Природна коса: Ако вашата коса е во природно изздание, не треба постојано да ја миете. Наместо тоа, мешајте шампон со малку балсам. Постојаното миење може да ја исуши косата, а балсамот исто така ја чисти но без овој ефект.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk